Czy masz to, czego potrzeba, aby zostać przedsiębiorcą?

Osiągnięcie sukcesu wymaga ciężkiej pracy, jasnej wizji i gotowości do wiary w tę wizję. Ten nowy początek może być trudną podróżą, która często jest pełna wzlotów i upadków.

Jednym z powszechnych błędnych przekonań jest to, że właściciele firm są chciwi i nie dbają o nikogo poza sobą. Jednak nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odnieść sukces jako przedsiębiorca, musisz poświęcić się dla dobra swojej firmy.

Prowadzę małą firmę od nieco ponad pięciu lat i była to dla mnie wzbogacająca podróż. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, czy rozpoczęcie działalności na własny rachunek jest dla Ciebie odpowiednie.

Co to jest przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mają różne powody, dla których rozpoczynają działalność gospodarczą. (Źródło: Guidant Financial)

Przedsiębiorcy najczęściej dostrzegają potrzebę na rynku i wypełniają ją. Może to być produkt, usługa lub jakiś rodzaj innowacji. Nie chodzi tylko o założenie firmy czy stworzenie produktu na sprzedaż; chodzi o to, aby w jakiś sposób stworzyć wartość.

Co ciekawe, termin ten pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego "poszukiwacza przygód" i często opisuje właścicieli małych firm. Jednak odnosi się także do wynalazców, innowatorów, artystów i innych kreatywnych profesjonalistów lub osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Co trzeba zrobić, aby zostać przedsiębiorcą

Przedsiębiorczość wymaga odważnego, dalekowzrocznego umysłu, który jest gotowy do podejmowania ryzyka i poświęceń. Jeśli uważasz, że możesz wykorzystać swój pomysł i przekształcić go w dobrze prosperującą firmę, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Być pasjonatem tego, co chce się robić

Nowi przedsiębiorcy często mają trudności ze znalezieniem właściwego rozwiązania, nawet jeśli wiedzą, co chcą robić. Osoby rozważające rozpoczęcie działalności gospodarczej powinny zadać sobie pytanie, na ile pasjonuje je to, co zamierzają robić.

Na gruncie komercyjnym brak pasji może oznaczać katastrofę. Jeśli nie jesteś pasjonatem tego, co robisz, będzie to widoczne. Klienci przejrzą Twoją fasadę i nie będą chcieli robić z Tobą interesów, ponieważ będą mogli stwierdzić, że nie jesteś w pełni zaangażowany w to, co robisz.

Jeśli jednak jesteś prawdziwym pasjonatem, może to równie szybko ujawnić się w komunikacji z klientami.

Dyscyplina potrzebna do bycia przedsiębiorcą bierze się z pasji do tego, co się robi. Brak pasji często objawia się w postaci niezdyscyplinowania. Aby odnieść sukces, trzeba mieć dyscyplinę w każdej dziedzinie biznesu, w której zdecydujemy się działać.

Przygotuj się na niejednoznaczność i niepewność

Czynniki zewnętrzne, takie jak COVID, mogą drastycznie zmienić perspektywy rozwoju Twojej firmy (Źródło: Guidant Financial

)Bycie przedsiębiorcą to ryzykowna propozycja i nie ma gwarancji sukcesu. Porażka często wiąże się z wysokimi kosztami. Nawet jeśli Twój startup odniesie sukces, nie ma gwarancji, że będzie on trwały. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, co by się stało, gdyby Twoja nowa firma upadła.

Nie zrozum tego jednak źle jako zniechęcanie do działania. Zajmując się potencjalnym ryzykiem, można lepiej przygotować się na ewentualność niepowodzenia. Niektóre kwestie, które należy uwzględnić, to m.in.

Co to będzie oznaczać dla Twojej kariery?

Niektórzy przedsiębiorcy rzucają pracę i idą w zupełnie innym kierunku. Choć nie jest to rzadkie, wiąże się z większym ryzykiem w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Nieobecność w głównym nurcie działalności może utrudnić powrót, gdyby okazało się to konieczne.

Jakie są inne dostępne opcje?

Często nazywane "planem B", warto mieć coś, z czego można skorzystać. Niektórzy przedsiębiorcy lekceważą "Plan B", ponieważ uważają, że jest to akceptacja potencjalnej porażki. Musisz zrozumieć, że ten potencjał jest realny i może mieć katastrofalne skutki dla nieprzygotowanych.

Czy można odzyskać płynność finansową?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów kapitałowych lub przynajmniej czasowego zmniejszenia dochodów. Jeśli przedsięwzięcie nie zakończy się sukcesem, trzeba mieć zabezpieczenie finansowe, aby móc ponownie rozpocząć działalność w innej dziedzinie.

Długie godziny pracy są normą, a nie wyjątkiem

Przedsiębiorcy są często przedstawiani jako postacie większe niż życie, które z taką pasją podchodzą do swoich produktów, że w jakiś sposób zmieniają świat. To romantyczna wersja tego, co oznacza prowadzenie firmy. W rzeczywistości bycie przedsiębiorcą polega głównie na chęci wykonania niezbędnej pracy - i nie tylko.

Jeśli nie masz energii, wytrwałości i ciężkiej pracy, które są potrzebne, aby zostać przedsiębiorcą, to obawiam się, że założenie własnej firmy może okazać się dość rozczarowujące i frustrujące.

Aby odnieść sukces, trzeba mieć energię i wytrwałość, aby pracować do późnych godzin nocnych, obsługując klientów za pomocą zestawu słuchawkowego Bluetooth nawet w podróży. Musisz być przygotowany na to, że będziesz musiał to robić, potencjalnie przez wiele lat, aż Twój pomysł stanie się rzeczywistością.

Przedsiębiorczość wymaga poświęcenia i cierpliwości

Rzymu nie zbudowano w jeden dzień, podobnie jak nowego biznesu. Aby odnieść sukces, trzeba będzie zrezygnować z innych rzeczy, takich jak zajęcia rekreacyjne czy nawet praca. Na początku może nie starczyć pieniędzy na takie luksusy, jak jedzenie poza domem czy wyjazdy wakacyjne. Może też upłynąć kilka lat, zanim firma odniesie sukces.

Łatwo jest się poddać, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Motywacja ma jednak kluczowe znaczenie w trudnych czasach, a po drodze zdarzają się niepowodzenia, zwłaszcza gdy wydaje się, że wszystko idzie nie tak, jak powinno.

Nie prowadziłbym dziś działalności gospodarczej, gdybym nie był skłonny do poświęceń. I poświęciłem się, ograniczając wydatki do minimum, robiąc wszystko na własną rękę i żyjąc z resztek przez dwa lata. Tyle czasu potrzebowałem, aby wszystko zaczęło funkcjonować stabilnie.

Ucz się na własnych błędach

Niektórzy ludzie mają naturalny talent do przedsiębiorczości, ale nie jest to warunek konieczny do osiągnięcia sukcesu. Zarówno Thomas Edison, jak i Henry Ford zostali zwolnieni ze swoich pierwszych miejsc pracy, ale nie pozwolili, by to ich powstrzymało przed staniem się dwoma najbardziej wpływowymi przedsiębiorcami w historii.

Aby zostać przedsiębiorcą, trzeba uwielbiać się uczyć. Prowadzenie firmy może być wyzwaniem - zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz. Każdego dnia będziesz napotykać nieoczekiwane problemy i nie zawsze będziesz znać najlepszy sposób ich rozwiązania.

Umiejętność szybkiego uczenia się pomoże Ci podejmować lepsze decyzje, gdy sprawy nie będą szły zgodnie z planem. Nie zawsze będziesz znał odpowiedzi na wszystkie pytania, a czasami będziesz musiał cofnąć się o krok i przemyśleć podejście, które nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Bądź profesjonalny we wszystkim, co robisz

Miałem kiedyś klienta, który miał wielkie marzenia, ale nie potrafił wywiązać się z obietnic. Dotyczyło to również płatności, ponieważ był tak zajęty realizacją swoich marzeń, że nie mógł się skupić na spłacaniu pożyczek dla inwestorów.

Ten facet miał ogromne ego i uważał, że wszystko, co robi, jest ważne, a takie drobiazgi jak oddzwanianie na telefony były dla niego obrazą. Kiedy zapytałem go, czy chce kontynuować współpracę ze mną, odpowiedział, że tak - po czym zaczął nie płacić mi przez wiele miesięcy.

Problem polega na tym, że ten przedsiębiorca nie jest jedyny w swoim rodzaju. Niektórzy z przedsiębiorców odnoszących największe sukcesy mogą być również najbardziej nieprofesjonalni. Zachowaj profesjonalizm przez cały czas, bo w przeciwnym razie osoby z Twojego otoczenia szybko odejdą.

Wnioski

Zostanie przedsiębiorcą nie jest dla osób o słabym sercu. Chociaż jestem wielkim zwolennikiem każdego, kto ma marzenia i jest gotów włożyć ciężką pracę, aby je zrealizować, lubię też realistycznie podchodzić do wymogów przedsiębiorczości i tego, co jest potrzebne do prowadzenia firmy.

Przedsiębiorczość nie jest dla każdego. To emocjonalny i fizyczny drenaż, ponieważ w swoją działalność wkłada się całe serce i duszę. Jednak dla wielu ludzi właśnie to przyciąga ich do przedsiębiorczości - możliwość powiedzenia, że jest to ich dzieło i tylko ich.


Bio autora

Mam na imię Jason i od ponad siedmiu lat pracuję jako Outreach Manager. Uwielbiam budować relacje z nowymi ludźmi - zarówno online, jak i offline - i to pomogło mi stworzyć silną sieć firm, właścicieli stron internetowych, freelancerów i przedsiębiorców. Połączmy się.