Dotacje

Dotacje unijne dla firm

Często pojawia się pytanie o to czy trzeba zwracać dotacje z UE, czy są to zawsze dotacje bezzwrotne. Z założenia są one pomocą bezzwrotną a to będzie znaczyć, że nie trzeba ich spłacać. Pojawiają się jednak takie sytuacje, gdy musimy je oddać. Dzieje się tak w momencie, gdy otrzymamy dotacje, ale nie spełnimy umowy, na którą będzie podpisana taka dotacja. W każdej umowie odnoszącej się do dofinansowania mamy określone dokładnie warunki, które trzeba będzie spełnić, by rzeczywiście pomoc była bezzwrotna. To istotna sprawa i trzeba się z tymi warunkami dobrze zapoznać, by spełnić te obowiązki jakie będą nam narzucone.

Fundusze europejskie

Kiedy będzie trzeba oddać dotację?

Zwrot będzie konieczny, jeśli okaże się, że środki są wydatkowane inaczej niż przeznaczone według umowy. W przypadku dotacji dla firm najczęściej mamy zasadę określającą przede wszystkim formę refundacji i warunki jakie będzie trzeba spełnić. Jeśli nie kupimy tego co dla firmy konieczne to nie dostaniemy zwrotu środków, które zostały wydane. W niektórych przypadkach można również uzyskać zaliczki w formie dotacji. To sytuacja, w której będzie można dostać pieniądze zanim rozpocznie się inwestycję i jej realizację. Wtedy będzie szansa wydać pieniądze na coś innego, ale potem ważny będzie zwrot, który okaże się koniecznością.

Bezzwrotne dotacje

Podobnie będzie w przypadku dotacji służących założeniu firmy. Pieniądze, które dostajemy w ramach unijnych dotacji trzeba rozliczyć i dlatego właśnie musimy brać pod uwagę to jak te pieniądze będą wydatkowane. Jeśli nasze wydatki nie będą rozliczone to będzie się liczyć z tym, że dość szybko pojawi się wezwanie do zwrotu tych środków. W tej sytuacji będzie istotny problem z dotację, ponieważ ciężko również będzie starać się o kolejne dofinansowanie a to już otrzymane będziemy musieli zwracać.

Projekty unijne

Ogólnie jednak założenie jest takie, że środki z UE są pomocą bezzwrotną i nie będzie trzeba ich oddawać, jeśli tylko będziemy pilnować rozliczeń i wydamy pieniądze na to na co rzeczywiście będą one przeznaczone. Wtedy zostaną nam dane na stałe. Warto więc się zainteresować tym i starać o spełnienie tych warunków, by zwrotu nie trzeba było realizować.