Czy wiesz, że możesz sfinansować swój startup dzięki projektom unijnym?

Właściciele startupów zawsze szukają nowych i innowacyjnych sposobów na rozwinięcie swojego biznesu. Zawsze szukają nowych pomysłów i nowych inwestorów. I większość czasów, chociaż pomysł może być świetny, inwestycje są naprawdę trudne do osiągnięcia. Startupy walczą i chociaż istnieją opcje finansowania, większość właścicieli startupów zdaje się o nich nie wiedzieć.

Unia Europejska wierzy w znaczenie nowo powstających firm. Z tego powodu istnieją ustanowione programy UE, o które właściciel firmy może się ubiegać, aby uzyskać fundusze potrzebne do promowania startupu.

Niektóre badania online pokażą, że istnieje kilka różnych programów finansowania, o które można się ubiegać. To wszystko ma do czynienia z rodzajem działalności lub projektu. W oparciu o to istnieją 2 różne rodzaje finansowania, które można uzyskać, dla Twojego startupu.

Finansowanie bezpośrednie

Bezpośrednie finansowanie jest zazwyczaj przydzielane i zarządzane przez instytucje europejskie. Bezpośrednie finansowanie może być podzielone na dwie kategorie. Dotacje i kontrakty.

Dotacje są przyznawane tylko na konkretne projekty. Projekty te muszą być związane z polityką UE. W większości przypadków są one przyznawane po publicznym ogłoszeniu lub zaproszeniu do składania wniosków.

Jeśli prowadzisz firmę lub powiązaną organizację, która realizuje projekty unijne wspierające interesy UE, lub jeśli przyczyniasz się do realizacji programu lub polityki UE, to kwalifikujesz się do otrzymania dotacji unijnej.

Zamówienia są zazwyczaj udzielane przez Unię Europejską z bardzo konkretnych powodów, takich jak zakup usług, różnych towarów lub konkretnych rodzajów prac, które są niezbędne do realizacji takich działań, jak badania, szkolenia, organizacja konferencji lub sprzęt informatyczny.

Finansowanie pośrednie

Władze krajowe i regionalne są odpowiedzialne za zarządzanie funduszami pośrednimi, które stanowią prawie 80% kapitału funduszy europejskich. Istnieje głównie 5 dużych funduszy, które wchodzą w skład Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.

Fundusze te to:

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - rozwój regionalny i miejskiEuropejski Fundusz Społeczny - integracja społeczna i dobre zarządzanieFundusz Spójności - konwergencja gospodarcza regionów słabiej rozwiniętychEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów WiejskichEuropejski Fundusz Morski i Rybacki.

Ubieganie się o dofinansowanie

Każda początkująca firma może być częścią tego typu finansowania. Zazwyczaj chcesz dodać swój startup do określonego konsorcjum partnerów, aby zarządzać projektem i stać się jego częścią. To da Ci rodzaj finansowania, który pozwoli Ci na rozwój w oparciu o kierunki projektu.

Jeśli fundusze, których szukasz, są przeznaczone na promocję Twojego pomysłu na startup, bez ograniczeń wynikających z konkretnej propozycji projektu, to nadal możesz sięgnąć po fundusze unijne. Programy takie jak SME Instrument są z pewnością świetnym wyborem dla Twojego startupu.

Już dziś poszukaj wszystkich ważnych informacji na temat programów UE. Dowiedz się, który program jest najlepszą opcją dla Ciebie. Upewnij się, że postarasz się znaleźć partnerów, którzy pomogą Ci przejść przez ten proces i zacznij finansować swój startup już dziś!