4 Najlepsze pomysły na przedsiębiorczość społeczną 2021

Jeśli szukasz pomysłów na przedsiębiorczość społeczną, aby się zainspirować, jesteś we właściwym miejscu. Zobaczenie przykładów udanych pomysłów na przedsiębiorczość społeczną może dostarczyć Ci inspiracji do wprowadzania zmian społecznych.

Na całym świecie istnieje wiele przykładów przedsiębiorstw społecznych, które są rentowne i mają znaczący wpływ. Ponieważ ruch przedsiębiorstw społecznych nadal zyskuje na popularności, jest to doskonała okazja dla zainteresowanych przedsiębiorców społecznych do inwestowania w to nowatorskie podejście do przedsiębiorczości.

Zanim jednak podzielimy się z Państwem najlepszymi pomysłami na przedsiębiorczość społeczną, musimy wyjaśnić wszelkie istniejące nieporozumienia dotyczące tego, czym jest przedsiębiorstwo społeczne.

Co to jest przedsiębiorstwo społeczne?

Przedsiębiorstwo społeczne, w odróżnieniu od tradycyjnego biznesu, różni się motywacją przedsiębiorcy. Tradycyjny przedsiębiorca motywowany jest chęcią zarobienia pieniędzy, podczas gdy przedsiębiorca społeczny chce rozwiązać problem społeczny.

Jednak, mimo że motywy tradycyjnego biznesu mogą wydawać się "słabe", nie powinniśmy odrzucać jego znaczenia. Przedsiębiorstwo społeczne nie oznacza, że nie może być również dochodowe. Wręcz przeciwnie, koncentruje się ono zarówno na rentowności społecznej, jak i ekonomicznej, z pewną zmianą, ponieważ maksymalizacja zysku nie jest priorytetem numer jeden.

W gruncie rzeczy przedsiębiorczość społeczna zapewnia przedsiębiorstwom społecznym tak potrzebną niezależność, ponieważ nie są one już uzależnione wyłącznie od zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak dotacje i darowizny. Zamiast tego, dzięki wykorzystaniu strategii przedsiębiorczych, przedsiębiorcy społeczni mogą stworzyć swój własny model biznesowy, który będzie miał wpływ na społeczeństwo, a jednocześnie będzie rentowny.

Mając nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś więcej o prawdziwej tożsamości przedsiębiorstwa społecznego, nie chciałbyś przegapić tych pomysłów na przedsiębiorczość społeczną, aby stworzyć swoje przedsiębiorstwo społeczne i wpłynąć na swoją społeczność.

Pomysły na przedsiębiorczość społeczną, aby wywrzeć wpływ

Zanim zagłębisz się w przedsiębiorczość społeczną, powinieneś najpierw zidentyfikować potrzebę społeczną, której rozwiązywaniem będziesz się pasjonować. I to jest właśnie dobra rzecz w przedsiębiorstwach społecznych, ponieważ mają one moc przekształcania naszego otoczenia i tworzenia lepszego świata do życia przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich narzędzi, które zapewnia kapitalizm. Prześledźmy kilka pomysłów na przedsiębiorczość społeczną, które sprawdziły się w praktyce i które mogą przynieść bardzo potrzebne zmiany społeczne w naszych społecznościach.

1. Supermarket społeczny

Photo by Aaron Doucett on UnsplashJeśli

jesteś zainteresowany w handlu detalicznym, rozważasz pomysł założenia supermarketu społecznego. To od Ciebie zależy, jaki będzie główny cel supermarketu społecznego, ponieważ może on zaspokajać różne potrzeby społeczne. Supermarket społeczny może sprzedawać żywność rodzinom o niskich dochodach, kupowaną po niskich cenach od różnych dostawców żywności. Na przykład, wgniecione puszki z żywnością lub produkty, których data ważności jest bliska upływu.

Alternatywnie, supermarkety społeczne mogą tworzyć pewne formy współpracy z lokalnymi producentami, aby sprzedawać świeże, lokalne produkty, które nie wymagają transportu na duże odległości, a tym samym są zrównoważone. Dodatkowo, taki sklep detaliczny może sprzedawać tylko żywność ekologiczną lub produkty, które są produkowane w sposób etyczny, z poszanowaniem środowiska i praw zwierząt. To przedsiębiorcy społeczni decydują, na czym będzie się skupiał supermarket społeczny, kierując się swoją pasją lub potrzebami społecznymi swojej społeczności.

2. Gotowanie dla zmiany społecznej

Photo by Lefteris kallergis on UnsplashJeśli

jesteś doświadczonym kucharzem lub byłeś w branży usług restauracyjnych przez tak długi czas i myślisz, że wiesz, jak prowadzić restaurację, powinieneś rozważyć otwarcie własnej firmy

restauracyjnej.

Pozwól, że pokażę Ci, jak serwować pyszne jedzenie i prowadzić zmiany społeczne poprzez swój biznes restauracyjny.

Niestety, istnieje wiele niezadłużonych społeczności walczących codziennie, aby dostać się z powrotem na nogi lub szukać możliwości, aby pokazać światu, że oni też mają umiejętności i że mogą być równie produktywne, w przeciwieństwie do popularnego przekonania.

Oczywiście, mówię tu o idei tworzenia biznesu restauracyjnego z misją budowania umiejętności zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych, byłych skazańców lub narkomanów, młodzieży zagrożonej i innych. W większości przypadków, te grupy ludzi potrzebują pomocnej dłoni, aby zacząć od nowa i żyć sensownie i produktywnie, tak jak reszta z nas.

3. Kup jeden, podaruj jeden

Photo by Jeremy Perkins on UnsplashTo

należy do pomysłów przedsiębiorczości społecznej, które wykorzystują koncepcję darowizn za każdy dokonany zakup. Bardzo znanym przykładem tego pomysłu na biznes jest firma TOMS, która przekazuje 1/3 swoich zysków na rzecz organizacji promujących zdrowie psychiczne, zwiększających dostęp do możliwości oraz działających na rzecz zakończenia przemocy z użyciem broni. Oryginalnym pomysłem na biznes było przekazanie pary butów dla zubożałego dziecka w kraju rozwijającym się za każdy sprzedany egzemplarz butów.

Ta sama zasada może być zastosowana do wszystkich rodzajów biznesu. Na przykład, możesz otworzyć piekarnię, w której za każdy sprzedany bochenek chleba Twoja firma przekazuje mąkę do lokalnej spiżarni, która przekazuje żywność rodzinom o niskich dochodach. Dzięki takiemu modelowi biznesowemu można zwiększyć liczbę klientów świadomych społecznie, a jednocześnie pomóc rodzinom w codziennym zdobywaniu pożywienia.

4. Otwórz sklep z używanymi rzeczami

Photo by Becca McHaffie on UnsplashAs

zrównoważony rozwój stał się jednym z najbardziej krytycznych tematów dyskusji na całym świecie, a zwłaszcza jeśli jesteś świadomy ekologicznie i kochasz modę, otwarcie biznesu sklepu z używanymi rzeczami byłoby doskonałym pomysłem na przedsiębiorczość społeczną dla Ciebie

.

Sklep z używaną odzieżą sprzedaje używane części garderoby, które są nadal w dobrym stanie. Ten rodzaj przedsiębiorczości społecznej promuje ideę zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegowej, ponieważ wykorzystuje koncepcję ponownego wykorzystania towarów, która jest znana jako jeden z najbardziej zrównoważonych sposobów postępowania z produktem po zakończeniu jego cyklu życia.

Wnioski

Przedsiębiorstwo społeczne wymaga niemal tyle samo wysiłku, co tradycyjny biznes, jeśli nie więcej. Jeśli masz zapędy przedsiębiorcze, powinieneś rozważyć zostanie przedsiębiorcą społecznym, aby zaspokoić i przekształcić swoją społeczność lokalną poprzez dostarczanie rozwiązań dla istniejących problemów społecznych. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz mógł czerpać inspirację z tych pomysłów na przedsiębiorczość społeczną i stworzyć swoje przedsiębiorstwo społeczne. Przedsiębiorczość społeczna pozwala Ci być częścią procesu transformacji mającego na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego, etycznego i zrównoważonego społeczeństwa poprzez działalność gospodarczą.

Ważna praca SEYW na rzecz przedsiębiorczości społecznej młodzieży

UE uznaje znaczenie przedsiębiorczości społecznej dla dobrobytu gospodarczego i wzrostu społecznego i dlatego finansuje projekty europejskie, takie jak SEYW, które wspierają przedsiębiorczość społeczną.

SEYW daje osobom pracującym z młodzieżą możliwość dowiedzenia się więcej o przedsiębiorczości społecznej, poznania różnych sposobów postrzegania i przepisów obowiązujących w Europie oraz dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie metodologii przedsiębiorczości społecznej, które mogą być powielane przez młodzież. Ogólnie rzecz biorąc, SEYW chce zwiększyć liczbę przedsiębiorstw społecznych tworzonych przez młodzież, ponieważ są one obiecującą drogą do zatrudnienia i dobra społecznego.