Jak stworzyć budżet startupu w 7 prostych krokach

Budżet początkowy ma kluczowe znaczenie dla nowych firm, ponieważ szczegółowo przedstawia wykorzystanie kapitału na pokrycie kosztów działalności. Ponieważ globalny sektor biznesu szybko się poprawia dzięki postępowi technologicznemu, wielu młodych ludzi z różnych części świata wykazuje zainteresowanie otwarciem własnej firmy. Jednakże, otwarcie startupu stało się wygodne i łatwe do zarządzania cyfrowo po erze COVID-19. Właściwe planowanie jest nieuniknione, jeśli chodzi o otwarcie startupu.

W większości przypadków, początkujący biznes nie jest w stanie utrzymać się na rynku z powodu złego planowania i podejmowania decyzji. Dlatego planowanie budżetu jest czymś, co wszyscy entuzjaści biznesu muszą wykonać prawidłowo podczas otwierania startupu. Wszelkie wady w planie budżetu może prowadzić startup do ostrego upadku w krótkim czasie.

Tworzenie budżetu startupu w prostych krokach

Oto 7 prostych kroków, które możesz zastosować, aby stworzyć budżet dla swojego startupu. Zawsze zalecane jest skonsultowanie się z ekspertem biznesowym, aby prawidłowo przeprowadzić finanse w każdym sektorze. Należy również rozważyć, czy budżet, który tworzysz, jest na krótki czy długi okres czasu.

Krok 1: Określ cel

Jeśli wykonałeś wstępny plan dla swojego biznesu, jak wybór dziedziny i rozważenie usług, które będziesz oferować, upewnij się, że określisz cel. Zależy to od kapitału i przewidywanego zysku, jaki można uzyskać z działalności.

Poszukaj przykładowych danych swoich konkurentów i przestudiuj je, aby zrobić swoje formuły szydercze. To da Ci pewność siebie w otwieraniu start-upu i pomoże Ci znaleźć unikalny sposób, aby obsłużyć go.

Podczas gdy ty wymyślić konkretny cel biorąc pod uwagę finanse, można łatwo zrozumieć swoją firmę podstawowych i drugorzędnych potrzeb. Zawsze staraj się włączać podstawowe potrzeby swojego biznesu, gdy zaczynasz osiągać zyski.

Aby ułatwić proces projektowania celu, można użyć narzędzi takich jak MS Excel lub Google Sheets, ponieważ mogą one wspierać planowanie finansowe. Można również użyć płatnego oprogramowania księgowego dla bardziej wzmacniających wyników.

Jednak jako właściciel startupu, może trzeba nauczyć się korzystania z oprogramowania, co może być czasochłonne.

Krok 2: Przeanalizuj bazę klientów pod kątem dochodów

Planowanie finansowe w dużej mierze zależy od dochodów początkującego biznesu. W trakcie opracowywania budżetu, powinieneś mieć jasną wiedzę na temat źródeł dochodu. Są to nic innego jak miejsca, z których można oczekiwać napływu gotówki.

Planując budżet startupu, weź pod uwagę rodzaj klientów, z jakimi będziesz miał do czynienia. Ponadto, musisz znać sposoby radzenia sobie z wykwalifikowanymi pracownikami.

Podczas gdy analizujesz źródła dochodu, możesz łatwo zrozumieć wskaźnik konwersji. Ponadto, może to pomóc umieścić perspektywy według regionów. Możesz skorzystać z pomocy oprogramowania CRM lub uzyskać wyniki break-even.

Jeśli twój startup jest już toczenia i zaczął przynosząc zyski ostatnio, utworzyć zespół marketingu i sprzedaży, aby przyspieszyć proces. Możesz zacząć od zatrudniania dwóch osób do tego zespołu oprócz swoich stałych pracowników. Nie ma sensu zatrudniać garść ekspertów marketingowych wcześnie, jeśli nie można sobie na nich pozwolić.

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest posiadanie kontroli nad pożyczkami i oszczędnościami firmy. To jest sektor, który masz w swoim bezpośrednim nadzorem jako właściciel startupu. Zawsze uważaj, że jest to korzystny czas, aby wyłożyć pieniądze na nowe przedsięwzięcia biznesowe, jeśli poziom zysku w Twoim startupie jest wysoki.

Krok 3: Podziel koszty i rozważ inwestycje

Ten krok dobrze łączy się z pierwszym krokiem wymienionym powyżej. Być może już uporządkowałeś podstawowe i drugorzędne potrzeby swojego startupu, a teraz nadszedł czas na inwestycje.

Zawsze staraj się robić powtarzające się badania analityczne odnoszące się do finansów przed zainwestowaniem ryczałtowej kwoty pieniędzy w dowolnym sektorze dla dobra Twojego startupu. Jak już wiesz, że budżet na startup jest z dwóch rodzajów, spróbuj trzymać się długoterminowego podejścia, ponieważ może to utrzymać firmę dzieje się na komfortowo.

Krok 4: Rozważania na temat płac

Znaczna część budżetu startupu powinny być wykorzystywane jako płace. Byłoby najlepiej, gdybyś rozważył konkretny procent jako listę płac podczas prowadzenia organizacji biznesowej. Należy pamiętać, że jest to podstawowy koszt prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku startupów związanych z usługami zawsze musisz zachować 30% całkowitego przychodu jako listę płac.

Z drugiej strony, można zachować 10% do 20% przychodów jako płace, gdy mamy do czynienia z przemysłem związanym z towarami. Bez względu na to, w jakiej branży działasz, zawsze staraj się utrzymywać 15% do 25% swoich przychodów jako listę płac. W ten sposób można zawsze kontrolować ryzyko wykorzystania zysków firmy na listę płac.

Po zrobieniu takiego planowania, to jest twój obowiązek, aby znaleźć wykwalifikowanych pracowników z rynku. Spróbuj publikować reklamy na stronach internetowych początkowo, ale upewnij się, że rozwijasz zespół HR jak twój startup kwitnie stopniowo.

Istnieje wiele organizacji, które mogą pomóc Ci zaprojektować strukturę płac dla Twojego MŚP. Zawsze należy rozważyć podłączenie do takiej organizacji, gdy jest to konieczne.

Krok 5: Zanotuj koszty zmienne

W każdym biznesie są pewne koszty zmienne. Pomogłoby to, gdybyś o nich pamiętał. Koszty zmienne w biznesie w dużej mierze zależą od produkcji i zysku.

Niektóre główne koszty zmienne w przypadku działalności gospodarczej są następujące:

  • Media
  • Wydatki związane z reklamą
  • Surowce
  • Płatności dla freelancerów

Jedną z istotnych kwestii dotyczących kosztów zmiennych jest ich dynamiczna natura. Może się on zmieniać w każdej chwili, w zależności od warunków społeczno-ekonomicznych miejsca lub kraju, w którym działa startup. Najłatwiejszym sposobem na śledzenie kosztów zmiennych jest utrzymywanie odpowiedniego systemu śledzenia. Wiodące aplikacje do śledzenia wydatków mogą Ci w tym pomóc.

Ponadto, można dać budżet i zespół finansowy odpowiedzialność, aby sprawdzić, czy koszty zmienne jest pod kontrolą.

Krok 6: Właściwa kontrola zadłużenia i płatności podatkowych

Jeśli jesteś w startup lub planuje otworzyć jeden w najbliższym czasie, może trzeba pożyczyć ogromną ilość pieniędzy z rynku jako pożyczki. Po wzięciu pożyczki, trzeba wyczyścić odsetki każdego miesiąca.

Z drugiej strony, utrzymywanie salda gotówkowego podczas prowadzenia działalności gospodarczej może sprawić, że będziesz podlegać przychodom z tytułu odsetek. Upewnij się, że odnotowujesz wszystko w planie budżetowym i dokonujesz płatności aż do zakończenia planu.

Niepłacenie podatków i odsetek na czas może doprowadzić do postępowania sądowego i może skończyć się niepowodzeniem w prowadzeniu startupu jako całości. Ponadto, jeśli masz wcześniej istniejące długi, musisz je odpowiednio wyczyścić z czasem.

Prostą strategią na pozbycie się omawianych tu problemów jest unikanie pożyczania pieniędzy z rynku. Kluczem do przejrzystego planu budżetowego dla startupu jest brak długu; jednak jest to prawie niemożliwe. Wszystko, co możesz zrobić, to ograniczyć kwotę zadłużenia do minimum.

Krok 7: Zrób bilans na czas

Podczas tworzenia budżetu startupu dla nowego biznesu, zawsze pamiętaj o sporządzaniu bilansów dotyczących wszystkich przychodów i wydatków w danym okresie.

Bilanse mogą pomóc Ci obserwować przepływ pieniędzy w firmie i podejmować odpowiednie decyzje.

Tak więc, obecność bilansu może pomóc Ci zwiększyć elastyczność Twojego startupu. Istnieją głównie dwa podejścia, które można podjąć podczas tworzenia bilansu. Możesz albo zrobić to na podstawie półrocznej lub rocznej. Duże organizacje sporządzają swoje bilanse co miesiąc i przeprowadzają audyty.

Pamiętaj, że jesteś nadzorcą zespołu audytorów, podczas gdy oni przeprowadzają ten proces. Można również zrobić to wszystko samemu, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność.

Słowa końcowe

Planowanie budżetu jest kluczowe dla każdego biznesu i musisz się na nim skupić zarówno przed, jak i po otwarciu startupu. Staraj się nie wahać korzystać z systemów wsparcia technicznego podczas planowania finansów.

Wybór odpowiedniej aplikacji do śledzenia finansów może być trudny, ale możesz wybrać taką, która pasuje do Twojego budżetu i oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Jeśli jesteś nowicjuszem, spróbuj porównać budżet i funkcje wielu aplikacji przed podpisaniem ostatecznej umowy z właściwym.


Autor Bio

Akash Tripathi jest strategiem Content Marketing w Top Mobile Tech. Jest to blog, na którym opisuję wszystkie wskazówki i sztuczki związane z technologią mobilną i nie tylko. Pozostań w kontakcie z resztą świata dzięki Top Mobile Tech. Dostarczamy najnowsze i najważniejsze wiadomości na urządzenia mobilne i komputerowe.