Unijne dofinansowanie innowacji w Wieltonie. Polska firma przejmuje w Europie

Firma Wielton działająca na giełdzie testuje nowe konstrukcje oraz gotowe naczepy w specjalnym centrum badawczo – rozwojowym budowanym za 22 mln złotych. Centrum badawczo rozwojowe mieści między innymi biuro konstrukcyjne, prototypownię, stanowisko badawcze. Dzięki niemu czas na zaprojektowanie i przetestowanie nowego produktu będzie się skracać do dwóch miesięcy. Podobne stanowisko ma tylko jednak firma w całej Europie.

Wjeżdżać może na takie stanowisko ciężarówka z pełnym ładunkiem a siłowniki będą pod kołami stymulować trudne warunki drogowe. Działać będzie to jak automaty pokazujące nam testowanie krzeseł. Jest to jednak bardziej skomputeryzowane rozwiązanie, tak by dało maksymalnie dużo danych o zachowaniu wielotonowego pojazdu.

Nowe miejsca pracy

Polska firma chce być dużym graczem na rynku naczep i dlatego właśnie przygotowanie takich konkurencyjnych produktów będzie dla niej bardzo ważne. Firmy starają się przygotowywać lżejsze naczepy, ponieważ wtedy auto będzie w stanie zabrać więcej ładunku. Dlatego właśnie tak bardzo ważne będzie odchudzenie konstrukcji. Jeśli nie mamy na czym sprawdzać to musimy zakładać większe bufory bezpieczeństwa. Centrum badawczo rozwojowe firmy sprawia, że będzie można wykonywać prace z większa precyzją.

Dofinansowanie unijne

Cała inwestycja firmy Wielton kosztowała ponad 22 mln złotych, ale dla firmy bardzo ważne było to, że ponad 9,5 mln udało się uzyskać z ministerstwa gospodarki w ramach środków z Unii Europejskiej. To bardzo ważne, ponieważ jak widać program operacyjny Innowacyjna gospodarka dobrze się sprawdzał. Wielton zbudował dwa nowe budynku i poprawił swoje pomieszczenia na terenie fabryki w Wieluniu. Dzięki inwestycji powstawać będą miejsca pracy dla 20 osób zatrudnionych przy konstruowaniu.

Wsparcie firm

Do tego dołączy kolejne 20 osób. Dotacje unijne dla firm Inwestycja ta pokazuje, że dotacje unijne dla firm są bardzo ważne. Inwestycja powinna wesprzeć firmę w jej zagranicznej ekspansji. Rynku zachodniej Europy rosną stabilnie i obecnie około45% przychodów wynika z eksportu.

Ekspansja zagranicą, produkcja w kraju

Firma jest obecnie coraz bardziej aktywna w Europie. W sierpniu zeszłego roku udało się kupić trzy duże marki i co za tym idzie również klientów oraz doskonały park maszynowy. W maju udało się zadziałać na rynku francuskim, gdzie udało się kupić firmę produkującą około 4 tysiące naczep. Firma ma już zarejestrowaną również spółkę zależną na terenie Niemiec.

Zarząd przewiduje, że w ciągu pięciu lat będzie się dało sprzedawać powyżej półtora tysiąca naczep rocznie na rynku krajów niemieckojęzycznych. Strategia firmy zakłada stały rozwój na wszystkich rynkach. Jednak nadal produkcja ma być koncentrowana na terenie Wielunia, gdzie mamy skompletowany park maszyn.